Logo Miasta i Gminy Torzym

Inicjatywa Gminy Torzym w sprawie złóż węgla brunatnego

Pani Burmistrz Miasta i Gminy Torzym Ewelina Niwald-Brzuśnian we współpracy z pięcioma innymi gminami województwa lubuskiego, podjęła stanowcze działania dotyczące udokumentowanych złóż węgla brunatnego znajdujących się na terenie naszej gminy. Przyjęte stanowisko to wyraz troski o interes mieszkańców oraz zgodność z planem ogólnym gminy.

Stanowisko Gminy Torzym

W oficjalnym piśmie skierowanym do Wojewody Lubuskiego, Pana Marka Cebuli, Gmina Torzym wnioskuje o zniesienie statusu strategicznego dla złoża węgla brunatnego „Torzym”. Utrzymywanie tego statusu jest nieuzasadnione w świetle obecnych uwarunkowań prawnych, gospodarczych i środowiskowych.

Kluczowe argumenty

Brak opłacalności wydobycia – złoże jest wstępnie rozpoznane, a jego parametry (N:W = 7.9, siarka 1.81%) sprawiają, że eksploatacja odkrywkowa byłaby nieatrakcyjna i kosztowna.

Niewielkie znaczenie dla kraju – zasoby złoża stanowią jedynie ułamek niezagospodarowanych złóż w Polsce. W obliczu odchodzenia od węgla w polityce energetycznej, jego utrzymywanie jako strategicznego nie wpływa na bezpieczeństwo państwa.

Sprzeczność z polityką regionalną – górnictwo odkrywkowe stoi w opozycji do „Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego do 2030 roku”, która promuje turystykę, ekologiczne rolnictwo i zieloną gospodarkę.

Samorząd ma silną pozycję prawną – orzecznictwo jasno wskazuje, że gminy mają autonomię planistyczną i mogą chronić swoje tereny przed eksploatacją złóż.

Odpowiedź na potrzeby mieszkańców

Nasze stanowisko to odpowiedź na głosy mieszkańców oraz zabezpieczenie terenów przed potencjalną degradacją. To również krok w kierunku realizacji planu ogólnego i rozwoju inwestycyjnego Gminy Torzym w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.

To ważna decyzja dla przyszłości naszej gminy – chronimy interesy mieszkańców i dbamy o rozwój zgodny z lokalnymi wartościami.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności