TOK zaprasza na warsztaty Filmowe Komando
Warsztaty projektu Torzymskiego Ośrodka Kultury „Filmowe Komando: Generacja Torzym” już trwają. To wyjątkowe, międzypokoleniowy projekt filmowy, do którego tworzenia zaproszeni są wszyscy mieszkańcy od 14. roku życia – młodzież, dorośli oraz seniorzy. To idealna okazja, by połączyć siły: młodzi wniosą technologiczną energię, a starsi – bezcenne doświadczenie i lokalne opowieści. Celem projektu jest stworzenie 4-odcinkowego miniserialu fabularnego opartego na historii gminy Torzym i jej mieszkańców.
O co chodzi w projekcie Filmowe Komando? Odpowiedź jest prosta: o oddanie głosu mieszkańcom!
Nasza metoda pracy to warsztat partycypacyjny. Co to oznacza w praktyce?
To uczestnicy wymyślają historię – od pierwszego zdania scenariusza po finałową scenę.
Eksperci są tylko przewodnikami –scenarzysta, operator czy reżyser nie narzucają swojej wizji. Ich zadaniem jest pokazanie, jakich narzędzi użyć, by marzenia i pomysły uczestników wyglądały na ekranie profesjonalnie.
Ramy, nie ograniczenia – jako TOK wyznaczamy tylko ramy czasowe i organizacyjne. Cała reszta to „kultura bez ścian”, tworzona wspólnie przez pokolenia torzymian.
Podczas pierwszych zajęć uczestnicy poznali osobę, która poprowadzi ich przez świat filmu — Huberta Bąka. To reżyser, producent, scenarzysta, autor zdjęć i montażysta, członek Gildii Scenarzystów Polskich, laureat międzynarodowych festiwali filmowych oraz zdobywca nagrody Script Fiesta 2025 za scenariusz serialu „Pęknięcie”. Jego produkcje były doceniane m.in. w Tokio, Berlinie, Los Angeles czy Londynie.
To wyjątkowa okazja, by zdobyć doświadczenie od osoby, która zawodowo tworzy filmy i pracuje przy produkcjach telewizyjnych.
W drugiej sesji spotkań warsztatowych (sobota/niedziela - 16/17 maja, od godz. 12.00) do grona prelegentów i wykładowców dołączyła Grażyna Gudejko – urodzona w Warszawie fotografka, reżyserka, scenarzystka. Absolwentka SGH oraz Wydziału Operatorskiego AMA Film Academy.
Na co dzień pracuje na styku fotografii i filmu, współpracując z licznymi magazynami, a także z markami komercyjnymi i instytucjami kultury. Pracowała przy pokazach mody w Paryżu i Londynie. Realizuje projekty dla branży filmowej i teatralnej oraz angażuje się w kampanie społeczne i charytatywne.
Jest współwłaścicielką Agencji Aktorskiej, Teatru i Studia Gudejko. Fotografuje od 20 lat. W 2021 roku rozpoczęła swoją przygodę z filmem, realizując filmy krótkometrażowe, teledyski i realizacje filmowe spektakli teatralnych. Współprodukowała między innymi spektakl “Przebłyski” wyreżyserowany przez Agatę Dudę-Gracz, w którym zagrali Jadwiga Jankowska-Cieślak I Daniel Olbrychski.
Lista zapisów jest jeszcze otwarta, TOK zaprasza wszystkich chętnych.
Link do zapisów: https://forms.gle/TrgjUHJEawC95NeY7
Więcej informacji na profilu FB TOK
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


